Początki strumieńskiego futbolu sięgają roku 1920, kiedy to grupa miejskich działaczy utworzyła w Strumieniu Klub Sportowy „Viktoria”. Jego celem było krzewienie kultury fizycznej i cel ten spełnił, chociaż zaledwie po kilku latach od utworzenia jego znaczenie w mieście zaczęło słabnąć.
W okresie 1920–1939 w Strumieniu działało kilka towarzystw mających na celu rozwój strumieńskiego sportu. Oprócz „Viktorii” była wśród nich filia cieszyńskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, Towarzystwo Strzeleckie zwane popularnie „Strzelcem” oraz Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, w którego cele statutowe było wpisane dbanie o rozwój kultury fizycznej. Ośrodki te współpracowały i zmieniały się, tworząc kolejne strumieńskie drużyny futbolowe, a najważniejszymi działaczami piłkarskimi w Strumieniu w okresie międzywojennym byli miejski aktywista Józef Jazowy oraz późniejszy działacz antyhitlerowskiego ruchu oporu, Wiktor Pusz. Nazwiska zawodników rozgrywających swoje mecze w zielono-czerwonych barwach w większości przepadły w archiwach. Zachowały się świadectwa o wyczynach Bronisława Szyi, który był między innymi strzelcem wszystkich goli w zorganizowanym w 1934 w Strumieniu turnieju z udziałem dwóch strumieńskich drużyn (KS Strumień oraz drużyna Rezerwistów), a także Ruchu Radzionków.
Wraz z nastaniem drugiej wojny światowej działalność sportowa w Strumieniu, tak jak i w całym kraju, zamarła. Została ona wznowiona w roku 1946, kiedy to powstały między innymi pierwsze Ludowe Zespoły Sportowe – organizacje sportowe mające wspierać drużyny z mniejszych miast i wsi. Taki LZS już w 1948 roku powstał także w Strumieniu – i była to znana do czasów obecnych Wisła Strumień.
Do roku 1976 brak o Wiśle wzmianek w skąpych tabelach ligowego futbolu w Polsce (nie ma jej na przykład w tabelarycznym suplemencie do książki Jana Goksińskiego „Klubowa historia polskiej piłki nożnej do 1970 roku). W sezonie 1976/77 klub przystąpił natomiast do rozgrywek świeżo utworzonej ligi okręgowej.
Od tamtej pory do sezonu 2000/01 i reformy systemu rozgrywek piłkarskich w Polsce wyniki Wisły Strumień w ligach prezentowały się następująco:
Pierwszy sezon po reformie rozgrywek był dla Wisły kompletnie nieudany. Strumieńska drużyna zajęła ostatnie miejsce w okręgu bielskim, wygrywając zaledwie 7 z 30 spotkań, i wraz z przedostatnim Przełomem Kaniów została zdegradowana do klasy A.
„Zesłanie” potrwało niemal dekadę, podczas której strumieński zespół plasował się zazwyczaj w środku tabeli skoczowskiej grupy klasy A. Wyjątkiem był sezon 2006/07, kiedy trzeciej w klasyfikacji końcowej Wiśle zabrakło zaledwie punktu do barażu o awans. Z kolei w sezonie 2008/09 Wisła zakończyła rozgrywki na drugim miejscu w tabeli, ale od triumfatora, zespołu Tempa Puńców, dzieliła ją czternastopunktowa przepaść. To, czego nie udało się osiągnąć w 2009 roku, zostało jednak dokonane rok później i ekipa ze Strumienia mogła się cieszyć z upragnionego awansu do ligi okręgowej. Duża była w tym zasługa trenera, Krzysztofa Zagórskiego, w przeszłości piłkarza zielono-czerwonych.
Przygoda z ligą okręgową potrwała raptem trzy sezony: od 2010/11 do 2012/13. W tym czasie najlepszym wynikiem Wisły była trzynasta lokata w tabeli. Kolejna degradacja potrwała do sezonu 2018/19, kiedy to strumienianie awansowali do zreformowanej klasy okręgowej z pierwszego miejsca, wspólnie z drugim Piastem Cieszyn i trzecią Olimpią Goleszów. W międzyczasie, w 2018 roku, został przebudowany obiekt użytkowany przez strumieńskich piłkarzy.