W oficjalnych źródłach jako rok założenia Wisły Strumień podany jest 1920. To jednak nie do końca zgodna z rzeczywistością informacja. Dwa lata po odzyskaniu niepodległości przez Polskę w Strumieniu faktycznie powstało towarzystwo sportowe, jednak był to Klub Sportowy „Viktoria”.
Viktoria Strumień została założona przez amatorów sportu pragnących krzewić kulturę fizyczną również na ziemi strumieńskiej. Klub ten, oprócz fanów piłki nożnej, zrzeszał także miłośników strzelectwa i gimnastyki. Jednak po pierwszym okresie entuzjazmu mieszkańców Strumienia wobec nowej organizacji zainteresowanie poczęło maleć, tym bardziej, że o uwagę gimnastyków zaczęła rywalizować założona w 1925 roku strumieńska filia cieszyńskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”; strzelcy z kolei utworzyli swój związek. W obliczu wciąż silnego zainteresowania piłką nożną ostatecznie „Sokół” przejął byłych zawodników „Viktorii” i zadbał o utworzenie nowej drużyny. Inicjatorami tego przedsięwzięcia byli działacze piłkarscy, Józef Jazowy i Wiktor Pusz. Jazowy to zasłużony działacz na rzecz miasta, uwzględniony w najważniejszej pozycji o strumieńskiej historii: „Strumień: z dziejów miasta od początków do 1939”. Z kolei młody, urodzony w 1909 roku Pusz wsławił się podczas drugiej wojny światowej jako działacz ruchu oporu, a potem żołnierz jednostki wyzwalającej obóz koncentracyjny Gross-Rossen.
Nowy klub, nazwany po prostu KS Strumień, nie był jeszcze Wisłą. Jego zarząd wybrano w kwietniu 1933 roku, a dzięki działalności Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, zaangażowanego w krzewienie sportu wśród strumienian, oraz anonsom w gazetach już w kolejnym roku udało się zorganizować szereg meczów z lokalnymi drużynami, w tym turniej, w którym zagrali również rezerwiści batalionu roboczego ze Strumienia oraz piłkarze Ruchu Radzionków. KS Strumień pewnie zwyciężył w tych zmaganiach.
W okresie międzywojennym poziom piłkarski strumieńskich drużyn wahał się w zależności od pozasportowych okoliczności. Niekorzystnie wpłynęła na niego między innymi likwidacja ochotniczych drużyn robotniczych, która miała miejsce w połowie lat 30. XX wieku. Część piłkarzy rozwiązanego zespołu trafiła jednak do głównej ekipy miasta – KS Strumień. Poprawiło to stan kadrowy i postawę klubu. Wkrótce jednak rozwój futbolu w Strumieniu, podobnie jak w Polsce i na całym świecie, zahamowała wojna.
Dopiero w trzy lata po zakończeniu działań wojennych, w 1948 roku, strumieński klub uzyskał obecną nazwę – Wisła. Pełna nazwa brzmiała Ludowy Zespół Sportowy „Wisła” Strumień, ponieważ właśnie do Ludowych Zespołów Sportowych dołączyła drużyna ze Strumienia.