Strumień – dom Wisły

Nieoficjalna strona internetowa Wisły Strumień

O Strumieniu

Strumień to jedna z najdalej wysuniętych na południe Polski miejscowości. To położone na Śląsku Cieszyńskim miasto znajduje się nieopodal granicy polsko-czeskiej. Otaczają je malownicze, górsko-bagienne krajobrazy.

Podstawowe informacje

Strumień jest niedużym miastem położonym geograficznie w Kotlinie Oświęcimskiej, a terytorialnie w województwie śląskim (powiat cieszyński). Według stanu na rok 2010 (o którym można więcej poczytać w dokumencie Głównego Urzędu Statystycznego) miejscowość ta liczy nieco ponad trzy i pół tysiąca mieszkańców rozlokowanych na obszarze około sześciu kilometrów kwadratowych. Ze Strumienia niedaleko jest do Wisły, Katowic, Cieszyna oraz Chorzowa, co szczególnie cieszy miejscowych kibiców piłkarskich, którzy aktywnie wspierają tamtejszy Ruch.

Nazwa miasta pochodzi od wyschniętego już dziś potoku zwanego Czarnym Strumieniem, stąd też w języku niemieckim Strumień nazywa się Schwarzwasser (dosł. „czarna woda”). Początki miejscowości datuje się na XIII wiek, chociaż prawa miejskie uzyskała dopiero w 1503 roku. Po rozbiorach Polski w XVIII wieku znalazła się w zaborze austriackim, a po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku stała się, wraz z całym terenem Śląska Cieszyńskiego, terytorium spornym, do którego prawa rościła sobie Czechosłowacja. Ostatecznie, dzięki determinacji mieszkańców regionu, Śląsk, w tym także Strumień, znalazł się w granicach państwa polskiego.

Miasto StrumieńZdjęcie: commons.wikimedia.org. Autor: Ludwig Schneider

Strumień, mimo niewielkich rozmiarów, jest piękną, pełną zabytków miejscowością. Wiki lubi Zabytki odnotowuje aż dwadzieścia wartych zobaczenia miejsc w samym mieście i ponad trzydzieści w gminie Strumień. Większość notowanych zabytków to domy z okresu od XVII do XIX wieku, ale podziwiany i doceniany jest także kompleks urbanistyczny strumieńskiego rynku z wyróżniającym się na nim ratuszem oraz budynek dziewiętnastowiecznej karczmy znajdujący się przy ulicy Londzina.

Kultura i sport w Strumieniu

Podobnie jak w wielu polskich miastach, tak i w Strumieniu działają lokalne instytucje kulturalne wspierające wernisaże, warsztaty, działalność artystyczną i wydawniczą. Szczególnie warte uwagi w kontekście strumieńskiej kultury jest natomiast Towarzystwo Śpiewacze „Lutnia” zajmujące się wykonywaniem muzyki chóralnej. Istnieje ono od 1918 roku i odegrało rolę w losach strumieńskiej społeczności w okresie powojennym. Obecnie jego chórzyści to laureaci wielu prestiżowych konkursów.

Położenie na podmokłym terenie, pełnym bagien i stawów, sprawia, że miejscowi nadali okolicy Strumienia nazwę Żabi Kraj. Tereny Żabiego Kraju obejmują również sąsiednie miejscowości, w tym Chybie. Nazwa ta zainspirowała także działaczy sportowych do organizacji dorocznego turnieju o Puchar Żabiego Kraju – są to przede wszystkim zawody szachowe, choć zdarza się, że o analogiczny puchar rywalizują także zespoły piłkarskie. Z kolei derby między Wisłą Strumień i Cukrownikiem Chybie noszą nazwę Derbów Żabiego Kraju.

Szachy i piłka nożna to dwie najważniejsze dyscypliny sportowe w Strumieniu. Obie mają bogatą historię, ponieważ ich sekcje należą do Ludowego Klubu Sportowego „Wisła” w Strumieniu, założonego już w 1920 roku (chociaż sekcja szachowa została utworzona dopiero w latach 80. XX wieku). W okresie międzywojennym w mieście funkcjonowała także lokalna filia Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Cieszynie, jak również lokalne towarzystwo strzeleckie. Dzisiaj natomiast do okołosportowych przedsięwzięć zalicza się strumieńskie koło wędkarzy Polskiego Związku Wędkarskiego.