Sukcesy Wisły Strumień

Nieoficjalna strona internetowa Wisły Strumień

Sukcesy klubu Wisła Strumień

Strumieński klub nie ma możliwości udźwignięcia gry w czołowych polskich ligach, ale to nie oznacza braku ambicji, lecz mierzenie sił na zamiary. Sukcesy klubu wiążą się z pełną realizacją jego potencjału.

Niezłomni i wierni

Wśród dokonań Wisły Strumień bez wątpienia należy wymienić fakt, że od 1976 roku nieodmiennie startuje w ligowych rozgrywkach. Jest to klub stabilny, o ugruntowanej pozycji w regionie, słynący z wiernych fanów, rozważnego gospodarowania zasobami i kilku głośniejszych zawodniczych nazwisk, na przestrzeni dziejów reprezentujących jego barwy. W czasach niepewnych dla sportu, kiedy niektóre kluby bezpowrotnie z mapy Polski, zaplecze finansowe i realne oczekiwania względem drużyny to kapitał nie do przecenienia. Podobnie rzecz ma się z kibicami, którzy nie wydźwigają względem Wisły nierealnych żądań i kibicują drużynie niezależnie od osiąganych wyników, wiedząc, że strumieńscy piłkarze dają z siebie wszystko.

Ligowe triumfy

Najlepszymi sezonami w historii Wisły Strumień były lata 1997–1999. W sezonie 1997/98 strumieńska drużyna powróciła do klasy okręgowej po dwóch latach banicji i pierwszy sezon w tej lidze zakończyła na bardzo wysokim, piątym miejscu, uzyskując w 30 spotkaniach aż 50 punktów. Uległa niepoślednim zespołom: Garbarzowi Zembrzyce, który w szaleńczym tempie piął się do góry po szczebelkach polskich lig (zaledwie rok wcześniej był beniaminkiem ligi okręgowej w okręgu bielskim), spadkowiczowi z IV ligi, BBTS Komorowicom, a także jednej z żywieckich ekip (Śrubiarni) oraz Jedności Wieprz.

Niewiele gorzej zielono-czerwoni spisali się w kolejnym sezonie, lądując w tabeli zaledwie o jedno miejsce niżej niż w 1997/98 i tracąc piąte miejsce w walce z Kuźnią Ustroniem wyłącznie z racji gorszego bilansu bramkowego. Co istotne dla strumienian, w obu tych sezonach okazywali się lepsi od odwiecznego rywala zza miedzy, Cukrownika Chybie.

Sukcesy klubu

Do sukcesów ekipy Wisły Strumień należy zaliczyć także kolejne spektakularne powroty do ligi okręgowej z klasy A, które miały miejsce w sezonach 2009/10 oraz 2018/19. W pierwszym z nich strumieński zespół wygrał pewnie klasę A w grupie Skoczów, mając pod koniec sezonu bezpieczną, dziewięciopunktową przewagę nad drugim w tabeli Orłem Zabłocie. Z kolei po sezonie 2018/19, wskutek reformy systemu rozgrywek w kolejnej kampanii (wyjaśnionym np. na portalu Beskidzka Piłka), do wyższej klasy awansowały aż trzy drużyny, jednak to Wisła była pierwszą z nich, kończąc zmagania z bilansem 20 zwycięstw, 3 remisów i zaledwie 3 porażek. Na domowym gruncie zespół ze Strumienia nie przegrał żadnego spotkania i tylko raz zremisował (z Błyskawicą Kończycami Wielkimi).

Pucharowe sukcesy

Największym sukcesem Wisły Strumień w eliminacjach do Pucharu Polski jest dotarcie do finału grupy Śląski ZPN – Skoczów w sezonie 2010/11. Nie był to, ogólnie rzecz ujmując, udany sezon dla Wisły, beniaminka ligi okręgowej. Droga do finału grupy była jednak usłana szczęściem połączonym z determinacją. Najpierw Wisła pokonała w Goleszowie lokalną Olimpię 7:6, a otrzymany na drugą rundę wolny los pozwolił strumienianom lepiej przygotować się do kolejnego spotkania, które okazało się starciem właściwie derbowym – z Błyskawicą Drogomyśl. Drużyna, która w tabeli ligi okręgowej znajdowała się o dziewięć pozycji wyżej niż Wisła Strumień (chociaż bezpośrednie starcie zakończyło się remisem w dwumeczu), uległa gospodarzom na strumieńskim boisku 3:5.

Strumienianie ulegli dopiero w finale, Klubowi Sportowemu z Wisły. Finał pierwotnie miał się rozegrać w Strumieniu w połowie marca 2011 roku, jednak z uwagi na fatalne warunki pogodowe został przeniesiony na 3 maja. Niestety, ani nowa data, ani własna murawa nie pomogły Wiśle ze Strumienia w pokonaniu imienniczki. Mecz zakończył się wynikiem 0:3. Nadal jednak udział w finale grupy pozostaje największym osiągnięciem Wisły Strumień na polu rozgrywek o Puchar Polski.